Technické poznámky - Osobní internetová stránka

TOPlist
Hudební skladatel
Stiskni tři pruhy
Přejít na obsah
VST plugin Korg Triton a další
Do nedávna jsem vlastnil klávesy Korg TR, jednalo se o ořezanou verzi Korg Triton, proto jsem si pořídil Korg Triton VST za 200 dolarů. Obsahuje zvukové banky PRG a zvukové banky Combinace + přídavné zvukové karty, které se daly zapojit do kláves, celkem 3500 zvuků, řada efektů a jiných nastavení.

VST plugin se používá pro editaci a přehrávání skladeb pomocí tracků (v programu Cakewalk i jiném) do kterých přiřadíte plugin zvuku, nastavíte efekty a můžete psát do notového partu, hudba se přehrává v počítači pomocí zvukové karty. Já používám externí zvukovou kartu Sweex, která má digitální výstup, který vedu do Minidisku a pak zpátky do počítače pro vstup analogový a nahrání skladby v interní zvukovce.

Těchto pluginu je na internetu spoustu, některé jsou zdarma a ty další jsou placený. Vlastním Miroslav Philharmonic SE, Sample tank 2 CE, Korg Triton VST, AAS VST, Native Instrument select, XPAND2 ,Orchestral companion, Vacuum Pro, BOOM, DB 33, Surrealistic-MG-1-Plus, Hybrid3 + ToneColor + FreshEnergy + ElectroWaves, LOOM 1, BigBang2.5sonixvox, Voltage-Modular, ARP2600, TheRiser, Structure 2, Twist 2

Druhý způsob kompozice je přes MIDI v Cakewalku, přehrávání přes Korg Kross 2, který zapojují znovu do minidisku, ale analogově a pak do počítače zvukové karty, pro záznam skladby.

Míchání skladeb přepínám výstup z minidisku do bedniček.

Blue screen, oprava PC
Jestliže máte problémy s hláškou Bluescreen, věřte, že je problém někde v ovládačích. U mě se taky jednou dobu vyskytoval Bluescreen (hlášení) a byl jsem z toho naštvaný.

Řešení jsem našel v čisté instalaci, bez připojených USB konektorů a jiných hardisků, prostě instalace na čistý jeden SSD disk systému. Dále pak jsem již neinstaloval žádné jiné ovladače jako ovladače pro desky, zvukovky a jiné, nechal jsem ovladače čistě od windows, které se sami nainstalovaly.

Problém přestal.

Nové paměti způsobují kolizi v PC
Jestliže jste si koupili paměti s frekvenci například 2666, nebo 3200 a hry Vám padají, je to proto, že je máte špatně nastavené v Biosu. Tento problém jsem řešil u mě doma, když jsem nechal automaticky nastavění paměti, paměti se nastavaly na průměrnou frekvenci. Já jsem však chtěl vyšší frekvenci, minimálně tu, co uvádí výrobce, takže jsem ručně nastavil Bios, i přesto hry padaly a paměti nejely tak jak by měly. Řešení je mírně podtaktovat z 2666 na 2400, nebo 3200 na 3000, nastavit D.o.c.p. časování 14-atd. Zpravidla jsou tam nějaké volby u časování. Snížení frekvence zaručí stabilitu. U mě byl problém na desce B450M-K s paměti Hyper fury. Třeba jsem tím někomu pomohl.

Ryzen 5 3600x vysoká teplota
Možná jste si koupili také nový Ryzen a zjistili jste, že boxovaný chladič nechává po sobě vysokou teplotu max. 95 C. Dříve jsem měl chladič Spartan, ale ani tento chladič se moc nevyznamenal co se týče produktivity chlazení. Hledal jsem tedy řešní teplot v airflow ve skříni. Koupil jsem si case miditower za 900 kč, kde již byly dva ventilátory pro vhánění vzduchu do krabice a do zadní strany skříně jsem si zakoupil Artic ventilátor pro vyhánění teplého vzduchu z chladiče a skříně, tento způsob mi přinesl určitý efekt, i tak jsem si musel pořídit slušný chladič Gelid.

Gelid Phantom
Jedná se o robustní chladič, který se upozorňuji špatně montuje na AM4 desky, jestliže máte microAtx desku jako já, budete tak nahraně možnosti použitelnosti tohoto chladiče k vůli místa pro grafickou kartu.

Pro montáž Vám doporučuji křížový šroubovák minimálně 20 cm dlouhý, jinak se ke šroubkům prostě nedostanete. Uchycujete dva šroubky, které mají na sobě pérování, nejlepší způsob, jak chytnout šroubek a zavést ho do závitu je držet ho pinzetou. Jistě se Vám stane, že chladič bude po procesoru pojíždět.

Veškeré činnosti s montáži chladiče doporučuji dělat s vyndanou základní deskou na stole, v krabici je málo místa. Dále si dávejte pozor na sponky, které uchycují ventilátory, některé ze sponek Vám můžou okrejem zasahovat na grafickou kartu, kde jsou součástky odkryté, máte-li na grafické kartě jako já izolační panel, i tak je třeba se pořádně podívat, protože ne všechny plochy jsou izolované. Takže sponky dát tak, aby nezasahovaly na elektroniku grafické karty.

Chladič je třeba montovat aby ventilátory na něm nasávaly vzduch z krabice, vzduch procházel žebrami a pak zadním ventilátorem byl vzduch vysát ven ze skříně, ventilátory jsou dva, takže jeden dejte na okraj a druhý do prostřed žeber. Nasávání vzduchu je tam, kde jsou lopatky. Tento způsob airflow je velmi efektivní a ochladí Vám procesor o 10 stupňů.

Jestliže máte ryzen nižší než 3600, jako 2600 a další, stačí pouze Spartan, je menší a efektivní, procesory nižší verze nemají takový turbo boost jak 3600x až na 4400Ghz.

Nastavení napájení a režimu spánku
Musíte mít nainstalované ovladače desky AMD. Nemusíte taktovat procesor, aby jste snížily teploty procesoru, tento způsob nastavení je velmi efektivní. Umožní procesoru pracovat při menších teplotách a menší spotřebě, jako ve windows a pod., ale i ve hrách, jestliže není zapotřebí 100 procentí výkon. Zvolte tuto funkci, tak, že stisknete opačné tlačítko myší, pak dáte napajení režimu a spánku, další nastavení napájení, Amd ryzen balance (změnit nastavení schématu), změnit pokročilé nastavaní napájení, řízení spotřeby procesoru a dejte minimální stav procesoru na 20 procent, nastaveno je na 99 procent.

Nastavení max. teploty procesoru v Biosu
U desky B450M-K. Dejte (AI tweaker) (precision boost overdrive) (platform thermalthrottle manual) (platform thermalthrottle 80). Tímto způsobem nastavíte maximální teplotu, kterou bude Bios hlídat a nebude ji systém překročovat. Občas se stane, že při výkyvech se teplota překlene nad 80 stupňů, jinak původní nastavení bylo Auto, tzn. max. teplota 95 C. Já v této chvíly mám nastaveno Auto, tzn. max 95 C. Při hrách mi stejně jdou teploty kolem 66-82 C.

Grafická karta 2060 KO Gaming
Nedávno jsem si zakoupil grafickou kartu 2060 RTX KO Gaming, tehdy byla cena 8390 Kč na Alze, nyní jsem viděl v nabídkách až 10000 Kč, což mě velice překvapilo, ceny začínají pravděpodobně stoupat a tak jsem myslím udělal dobře. Se starou skříni, kde nebyly větřáky mi teplota šla na 84 C. Po přestavbě počítače s Gelid chlazením a třemi ventilátory ve skříni mi teplota jde maximálně na 75 C, při hraní her bez omezení FPS, jako Assasin Creed Odysea a jiné. S omezením FPS na 60 FPS za sekundu, teploty jsou kolem 68 a níže.

Doufám, že jsem někomu pomohl s problémy, kterými jsem se setkával i já. Napište dole, jestli Vám byly rady k něčemu a jestli splnily svůj efekt.
Návrat na obsah